Neden Prefabrik Ev Yerine Taş Ev Seçmeliyiz?

Hayalinizde bir ev planı var ve hangi tip bir ev alacağınızı veya yaptıracağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Günümüzde oldukça fazla seçenek bulunması ve ekonomik etkenler değerlendirildiğinde seçim yapmak oldukça zor bir hale gelmektedir. Taş ev, prefabrik ev, betonarme ev gibi en yaygın seçenekler arasından doğru seçimi yapmak için öncelikli olarak ihtiyaçlar belirlenmelidir.

İhtiyaçları takiben ev için yapılacak masraflar, ilerleyen dönemlerde bakım masrafları, çevreye etkisi, şehirden uzaklaşmak, minik veya büyük bir bahçeye sahip olmak, sevdiklerinizle rahat ve keyifli zaman geçirmek gibi durumlar da değerlendirilmelidir. Bu seçeneklerin içerisinde en uygun fiyatlara sahip olduğu düşünülen prefabrik evler günümüzde popüler hale gelmeye başlamaktadır. Peki “Neden prefabrik ev yerine taş ev seçmeliyiz?” sorusu bu kapsamda gündeme gelmektedir. Prefabrik evin ve taş evin kullanım durumuna göre hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır.

Prefabrik evler fabrikasyon olarak üretilmektedir. Klasik inşaat yönteminde, taş, tuğla, çimento, harç gibi yapı malzemeleri kullanılmaktayken prefabrik yapılarda zemine betonarme yapı oluşturularak önceden hazırlanmış paneller birleştirilerek ev oluşturulmaktadır. Son derece pratik bir şekilde inşa işleminin tamamlanması nedeniyle tercih edilmektedir. İhtiyaca yönelik olarak farklı ebatlarda ve katlarda da bu paneller belirli modellere göre hazırlanabilmektedir.

Prefabrik ev seçiminde çoğunlukla dezavantajlar göz ardı edilmektedir. Neden prefabrik ev yerine taş ev seçmeliyiz sorusuna cevaben ekonomik olması nedeniyle tercih edilmesine rağmen sürdürülebilir olmaması ve kısa ömürlü olması nedeniyle daha sağlam ve sağlıklı seçenek olan taş evler tercih edilmelidir. Prefabrik evlerde kat sayısının artırılabilmesi birçok kişi için avantajlı kabul edilse de mimari olarak sağlam olamamaktadır. Taş ev projeleri içerisinde yer alan iki katlı taş evlerde statik hesaplamalar ve zemin planları sağlamlık üzerine yapılmaktadır.

Taş Evin Avantajları

Taş evler yapım şekillerine göre kesme ve kırma taş olarak iki çeşit olarak sınıflandırılabilmektedir.  Kırma taş ile inşa edilen taş ev doğal taşların şekilde verilerek ve yontularak işlenmesi sonucunda yapılan evlerdir. Kesme taş ile inşa edilen taş ev ise taşların belirli boyutlarda kesilerek endüstriyel olarak hazırlanması ve sonrasında birleştirilmesi ile yapılan evlerdir. Hangi tür taş kullanılırsa kullanılsın taş evler oldukça sağlam ve kullanışlıdır. Neden prefabrik ev yerine taş ev seçmeliyiz sorusuna cevap olarak prefabrik yapılar sadece fabrikasyon imalattır ve doğa ile bir bütün oluşturamamaktadır. Ev inşaatlarında betonarme ve prefabrik malzemelerinin kullanımı bu nedenle doğal bir seçenek değildir. Taş ev doğa ile bütünleşmesi ve zamanla daha da sağlamlaşması nedeniyle oldukça güvenlidir. Taş ev yaptırmanın veya satın alınmanın avantajları şunlardır;

 • Taş evler, sıcak aylarda istenilen serinlik etkisini oluştururken, soğuk aylarda ise sıcaklığın içerde kalmasını sağlar. Taşların doğal olarak ısı yalıtım özelliği sayesinde ek bir yalıtım maliyetine gerek duyulmamaktadır.
 • Prefabrik evlerde en büyük problem dışarıdan gelen sesin tamamının evin içinden de duyulmasıdır. Dışarıdan gelen sesin soğurulmasını sağlayan taş evler doğal bir ses yalıtımı uygulamaktadır.
 • Prefabrik ve betonarme yapılarda böcekler bulunabilmektedir. Taş evler bu haşerelere karşı dayanıklıdır.
 • Prefabrik yapı ve betonarme yapılar ilk bakıldığında daha uygun fiyatlı görünmesine rağmen yıllar içerisinde çıkardığı ek masraflar ve gerekli ek özellikler nedeniyle oldukça pahalıya mal olmaktadır. Taş evler uzun süreli kullanıma uygun olması, bakıma ihtiyaç duymaması ile hem yaşamak için hem de yatırım yapmak için oldukça avantajlı yapılardır.
 • Hem iç hem de dış dekorasyon için birçok malzeme ile kolaylıkla bir araya getirilebilmekte ve göz kamaştırıcı olarak tasarlanabilmektedir.

Neden prefabrik ev yerine taş ev seçmeliyiz sorusu aslında taş evin özellikleri ile cevaplandırılmaktadır. Taş ev estetik yapısı ve işlevselliği nedenleriyle de günümüzde oldukça avantajlı yapılar arasında yerini almaktadır.

Prefabrik Evin Dezavantajları

Neden prefabrik ev yerine taş ev seçmeliyiz? Son dönemlerde en çok merak edilen gayrimenkul soruları arasındadır. Ekonomik olduğu düşünülerek tercih edilmekte olan prefabrik yapıların olumsuz bazı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler şunlardır;

 • Yapının sağlam olmaması,
 • Doğal afetlere karşı korumalı olmaması,
 • Kısa ömürlü olması,
 • Isı yalıtım sisteminin etkin olmaması,
 • Ses yalıtım sisteminin etkin olmaması.

Bu özelliklerin haricinde usta eller ile birleştirilmeyen prefabrik yapılar her iklimden ve mevsim geçişlerinden de olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle sürekli bakım ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Neden prefabrik ev yerine taş ev seçmeliyiz sorusu için bakım ihtiyacı değerlendirmesi de yapıldığında, taş evler zamanla daha da dayanıklı hale gelmekte ve bakım ihtiyacı duymamaktadır.

Doğal Taş Evin Özellikleri

Taş ev yapıları uzun ömürlü olması ve bakıma ihtiyaç duymaması nedeniyle “Neden prefabrik ev yerine taş ev seçmeliyiz?” sorusuna cevap niteliği taşımaktadır. Taş evler yapısı itibariyle doğa dostu malzemelerden üretilmektedir. Hem doğanın sağlığı hem de insan sağlığı için oldukça faydalı olan bu yapılar kirli havayı filtreleyebilme özelliğine sahiptir. Bu özelliğin kazandırılması için hiçbir işlem uygulanmamaktadır. Taşın yapısından gelen bu özellik sayesinde uzun yıllar sağlıkla yaşamak mümkündür.

Taş evlerin çoğunlukla tek katlı inşa edildiği düşünülmektedir. Kalabalık aileler veya iki katlı taş ev isteyenler için bu mimari yapı planlanabilmektedir. Alanında profesyonel olarak hizmet vermekte olan firmalar tarafından güvenle tasarlanan ve inşa edilen çok katlı taş ev yapıları bulunmaktadır. Prefabrik yapılar kolaylıkla panellerin bir araya getirilmesiyle çok katlı yapılar haline dönüştürülebilmektedir. Neden prefabrik ev yerine taş ev seçmeliyiz sorusuna da çok katlı prefabrik yapılar zorlu iklim koşullarına ayak uyduramaması yanıtı verilmektedir.

Taş Ev Yapımında Merak Edilenler

Taş ev yaptırmak isteyenlerin merak ettiği konular bu yapım sürecinin nasıl ilerleyeceği yönündedir. Neden prefabrik ev yerine taş ev seçmeliyiz sorusunda da olduğu gibi taş ev seçimi uzun vadeli düşünüldüğünde daha ekonomiktir ve yatırım aracı olarak düşünülmektedir. Taş ev yapımında özellikle doğru bir süreç işletmek için bu alanda uzman bir kadroya sahip olan mimarlık ve inşaat firmaları ile çalışılmalıdır. Arsanıza yaptıracağınız taş ev veya doğrudan satın alacağınız taş ev olduğunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Hangi bölgede taş ev alınacaksa kullanılan taşın uygunluğu değerlendirilmelidir.
 2. İnşaatı yapan firmanın yetkinliği incelenmelidir. Bu kapsamda daha önceden tamamlanan projeler detaylı olarak görülebilir.
 3. Taş ev seçiminde sağlam bir yapı olma durumuna dikkat edilmelidir. Statik yük hesaplamaları uzman bir mühendislik ekibi tarafından yapılmalıdır.
 4. Çatı katı uygulaması bölgenin özelliklerine göre değerlendirilmelidir. Çok soğuk bölgelerde çatı katının yapılması da tavsiye edilmemektedir.
 5. Taş evlerin vazgeçilmez özelliklerinden biri olan şömine de hem ısınmak için hem de iç mekân tasarımı olarak oldukça etkileyicidir. Şömineye ilgi duyuyorsanız bu tarz tasarımlara öncelik verebilirsiniz.
 6. Taş ev projelerinde duvar kalınlıkları oldukça fazladır. Bu durum çok iyi bir yalıtım sağlamaktadır. Neden prefabrik ev yerine taş ev seçmeliyiz sorusuna verilebilecek önemli cevaplardan biri ise taş evin sağlamlığıdır. Şiddetli rüzgâr ve yağmur durumlarında, doğru şekilde birleştirilmeyen veya kaliteli malzemeye sahip olmayan prefabrik evler doğrudan etkilenmektedir. Taş evler bu doğa olaylarından etkilenmemektedir.

Alaçatı Kültür Taşı alaçatı taşı alaçatı taşı kaplama alaçatı taşı m2 fiyatı doğal taş kaplama doğal taş villa iç mekan doğaltaş

Leave a Comment

Your email address will not be published.

×
Open chat
Hoşgeldiniz
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?