Dış Cephe Taş Kaplamayla İlgili Bilgiler ve Örnek Fotoğraflar

Dış cephe taş kaplamaları yapılara sağlam, güçlü ve geleneksel bir hava katarlar. Tıpkı bir evin mimarisi gibi, dış cephesinin görünümü de o evi çekici ya da itici bulmamıza neden olan ilk unsurlardan biridir, zira eve dair ilk gördüğümüz kısımlar evin genel şekli ve cephesidir. Davetkar bir görünüme sahip, sağlam duruşlu, özen gösterilmiş, dekoratif unsurlar barındıran bir cephe görür görmez insanı çarpar.

Taş cephe yapılara son derece karakteristik ancak aynı zamanda da zamansız bir görünüm kazandırır, bu da tasarımın asla ve asla demode bir hale dönüşmeyeceği anlamına gelir. İster yapının tüm cephelerinin taşla kaplı olsun, isterse de belirli kısımlar dekoratif nedenlerle kaplansın, taş duvar görünümü arzu edilen geleneksel ve yerel görünümü yaratır.

Taş evler ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde ve kırsal alanlarda eskiden oldukça yaygınmış ancak günümüzde taş ev yaptırmak pek kolay değil. Hem yığma taş ev inşa edecek usta bulmak çok zor hem de maliyet olarak da oldukça yüksekler. Üstelik deprem yönetmeliğine uygun bir proje çıkarmak da pek kolay olmasa gerek. Ancak taş ev görünümü karakteristik yapısı nedeniyle her zaman tercih edilen türde bir cephe şekli. Bu nedenle daha modern yöntemler kullanılarak taş ev görünümüne sahip cephe çalışmaları yapmak günümüzde oldukça yaygınlaşan bir pratik haline geldi. 

Bugünkü yazımızda farklı görünümlere ve özelliklere sahip dış cephe taş kaplamalarıyla ilgili bir derleme hazırladık. Bu derlememizde doğal taşları, kültür taşlarını, taş görünümlü kaplamaları görebilirsiniz. Öncelikle bu kavramların ne anlama geldiğine bir bakalım:

Doğal taşlar

Doğal taşlar oldukça çeşitlidir. Renkleri ve dokuları onları oluşturan minerallerin bağlanma şekline göre farklılıklar gösterir ve her taş oluşum sürecinin izlerini üzerinde taşır. Piyasada, büyüklükleri, renkleri, dokuları ve şekilleri açısından farklı yüzlerce çeşit doğal taş bulabilirsiniz. Traverten, kayrak, mermer, kireç taşı, oniks popüler taş türlerindendir ve bu taş çeşitlerinin kesimleri de oldukça çeşitlidir. Doğal, amorf şekillere sahip olanları da, geometrik kesimlere sahip olanları da bulabilirsiniz. Ayrıca, yalnızca taşın şekli değil, yüzeyi de farklılık gösterebilir. Kayrak gibi doğal olarak düze yakın yüzeyler, patlatma adı verilen yüksek dokulu yüzeyler, mat düz yüzeyler ve parlak düz yüzeyler gibi birçok çeşit bulunmaktadır.

Kültür taşları

Kültür taşları, doğal taş görünümüne sahip ancak dekor amaçlı olarak taş kalıplarla dökülerek imal edilen, ana maddesi çimento ve kum olan bir karışım olan ürünlere verilen isimdir. Kültür taşları kolayca monte (ve arzu edildiği takdirde demonte) edilebilir ve ayrıca duvarlara çok fazla bir yük getirmez. Tıpkı doğal taşlar gibi birçok farklı çeşidi bulunmaktadır, nitekim kültür taşları da doğal taşlardan ilham alınarak imal edilmektedirler. Kültür taşları doğal taşlara göre çok daha az bir maliyete sahiptir.

Taş görünümlü kaplamalar 

Son olarak, gerçek bir taş görünümüne sahip, fakat aslında fiberglas, polyester, reçine ve doğal taş tozundan imal edilen kaplamalardan bahsedelim. Maliyet olarak en uygunu olan, montajı da demontajı da son derece kolay bir üründür ve diğer seçeneklere göre çok daha hafiftir, duvarlarda yük oluşturmaz. Aynı şekilde fiyatı da çok daha uygundur. Elbette görsel olarak gerçek taş ya da kültür taşı gibi mükemmel bir izlenim oluşturmazlar ancak iyi kalite olanları dokununcaya kadar kendini ele vermeyebilir. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

×
Open chat
Hoşgeldiniz
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?