Taş Evler Doğal Afetlere Karşı Ne Kadar Dayanıklıdır ?

Bu yazımız da doğal taş evlerin depreme, doğa olaylarına ve afetlere karşı dayanıklılığından bahsedeceğiz.

Taş evler diğer alternatif yapı ve yapı türlerine karşına depreme ve doğal afetlere karşı daha dayanıklıdır. Betonarme, ve diğer yapı malzemeleri ile yapılan inşaların bilimsel deprem testlerine girdiğin de taş evlerin şiddetli depremler de diğer yapı türlerine göre daha yüksek şiddetlere dayandığı ve 9 üzeri depremde yıkıldıkları gözlemlenmiştir. Tarihi yapılarda bunun binlerce örneğini verebiliriz. Günümüzde halen 10 asırdır sağlamlığını koruyan taş camiler, taş evler, medreseler, eski devlet binaları, Avrupa ülkelerinde kiliseler, daha büyük yapılar, devlet binaları, oteller görebiliriz. Özellikle bakımlı olan Osmanlı zamanlarından kalma veya Avrupa taraflarında bulunan taş yapıların ilk günkü gibi durdukları dikkat çekmektedir. Taş evlerin özelliklerinden bir tanesinin de durdukça eskimek yerine daha da güzelleştiği, dış yüzeylerinin bozulmadan daha çekici hale geldiği gerçeği de var.

Bu sebep bir etken olarak, taş evler zaman geçtikçe değer kazanır, görsel olarak günden güne daha da güzelleşir. Taş yapıların bakımının yapılması önemli bir unsurdur, zamanın da yapılması ve gelecek nesillerinde buna dikkat etmesi gerekir. Fay hattı bölgelerinde kalan, dünyanın her bölgesinde ki taş evlerin incelendiği bilimsel araştırmalar da onlarca deprem atlatmalarına rağmen, halen yapının sağlam durduğu gözlemlenmiştir.

Taş evler depreme dayanıklı mıdır ? Taş ev doğa olaylarına karşı dayanıklı mıdır ? Taş ev doğal afetlere karşı ne kadar dayanıklıdır ? Sorularının hepsinin kısaca cevabı taş evler diğer bütün yapı ve yapı malzemelerine göre en dayanıklı ve sağlam yapı modelidir diyebiliriz.

Son 50 yıldır betonun ezici üstünlüğü diğer yapı malzemelerini arka plana atmıştır. Ucuz olması, kolay kullanımı, düşük maliyetlerle üretilmesi, günümüzün vazgeçilmez bir yapı malzemesi haline gelmesine yetmiştir. Yeni yeni tekrardan değer kazanan taş evler hakkında soru ve sorunlara cevap vermekten firmamız adına mutluluk duyuyoruz. Betonarme ve diğer yapı malzemelerinin üstünlüğü sonucunda, doğal taş ustaları azalmış, yeni yetişen kalfalar neredeyse yok denecek kadar az hale gelmeye başlamıştır. İnşaat ustalarının elinden inşaat işleri ile ilgili bir çok şey gelirken, taş ustalarının elinden sadece taş örme, yonta, taş ile ilgili olan işler gelir.  Gerçek usta ellerden çıkan bir ev her zaman dediğimiz gibi yapıların en sağlamıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

×
Open chat
Hoşgeldiniz
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?